Partyzánské zahradničení

Dřív, než zde uvedu stručnou definici toho, co je to guerilla gardening, tak bych rád zdůraznil, že nechci nikoho k ničemu navádět (a už vůbec ne k něčemu nelegálnímu!), s daným jevem návštěvníky našeho webu seznamuji pouze z hlediska svého obecného zájmu o zahradničení a jeho alternativní formy.


V případě tohoto pojmu si vezmu na pomoc Wikipedii. Guerrilla gardening „je forma přímé akce, převážně praktikovaná environmentalisty. Aktivisté převezmou (zasquatují) opuštěnou půdu, kterou nevlastní, k sázení rostlin a oživení veřejného prostoru. Jedná se vlastně o pozitivní formu společenského protestu proti nevšímavosti vůči špíně, nepořádku a celkově zanedbaným či zchátralým místům na veřejně přístupných prostorách.“


Pokud snad máte zájem o více informací, zkuste tyto články:

https://www.sedmagenerace.cz/text/detail/ktoz-jsu-bozi-zahradnici

https://www.sedmagenerace.cz/text/detail/opylovaci-dnesni-doby

https://stisk.blog.idnes.cz/c/136661/Partyzanske-zahradniceni-je-uz-i-v-Brne.html

 

Na závěr pouze doplním, že ve světě začíná vznikat jakási verze Guerilla gardeningu tzv. Gorilla planting, který se od výše uvedeného liší pouze tím, že účastníci této akce jsou po celou dobu maskováni v kostýmech goril… No dobře, tohle jsem si vymyslel, ale bylo by to určitě zajímavé :-)

 

Odběr článků a novinek

Máte-li zájem dostávat upozornění na nové články a novinky na mém webu, zanechte mi Váš email: